Windsurfing jest wspaniałą przygodą, jest również formą aktywnej rekreacji, sposobem na ciekawe życie, pasją, którą warto przekazać dzieciom. Sporty wodne nie tylko przyczyniają się do kreowania postaw, są również szkołą charakteru, sposobem na poznanie świata, pozwalają urzeczywistniać marzenia i fantazje każdego miłośnika przygody. Staramy się nauczyć dzieci, w jaki sposób można spędzać wolny czas. Sport jest doskonałym środkiem wychowawczym, kształtuje pozytywne postawy.
Samorządowa Szkołą Podstawowa w Gościcinie dwukrotnie już wzięła udział w projekcie Energa Sailing Windsurfing. Pierwsza edycja trwała od marca do grudnia 2015 r, druga od marca do października 2016 r. W każdej z nich po dziesięcioro uczniów regularnie uczęszczało na zajęcia do Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Były one bezpłatne i odbywały się raz w tygodniu po trzy godziny. Miały zachęcić uczniów do rozpoczęcia przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w szkołach i klubach żeglarskich.
W miesiącach: marzec, kwiecień, listopad i grudzień odbywały się lekcje teoretyczne z windsurfingu, ćwiczenie „tężyzny” fizycznej na siłowni, sali gimnastycznej, ale również gry i zabawy na plaży czy na placu zabaw. W maju, czerwcu, wrześniu i październiku trwały zajęcia praktyczne, czyli na desce windsurfingowej na wodach Zatoki Gdańskiej.
Dzieci miały okazję spotkać się z medalistami Pucharu Świata i członkami Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego: Mają Dziarnowską i Pawłem Tarnowskim, którzy są patronami programu Energa Sailing Windsurfing.
Podczas wakacji miały miejsce półkolonie windsurfingowe - jako nagroda dla najlepszych uczestników. Wśród wybranych znalazło się czworo naszych uczniów – po dwoje w każdej edycji. Nasi uczestnicy mogą poszczycić się wieloma pucharami i medalami zdobytymi podczas regat Energa Sailing.
W ramach współpracy z Sopockim Klubem Żeglarskim w czwartek 24.11.16 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z trenerami windsurfingu, podczas którego uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt potrzebny do uprawiania tej dyscypliny sportu – deskę i żagiel, a także odpowiedni strój – piankę i kapok. Obejrzeli przygotowaną przez gości prezentację, wywiady z dziećmi – ich rówieśnikami, którzy pływają na desce. Spotkanie miało też charakter informacyjny i promowało udział w kolejnej edycji programu, która rusza w marcu 2017 r.
Wierzymy, że uda się nam do niej zakwalifikować – byłaby to wspaniała przygoda dla kolejnych uczniów – jeszcze może nieświadomych uroków pływania na desce.
2016-11-24