Rok szkolny 2023/2024


Startujemy z zajęciami robotyki drugi rok z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoria Przyszłości.
Tym razem początkującą grupą są uczniowie klasy 5c, którzy od drugiego tygodnia września zaczęli swoją przygodę z robotyką. Grupą kontynuującą zajęcia jest klasa 6e, która zaczęła od tematów związanych z konstruowaniem i programowanie Mbotów i modelami Lego Education Mindstorms EV3.
Poniżej zdjęcia z zajęć.


Po świętach wielkanocnych zaczeliśmy zajęcia szycia z wykorzystaniem maszyn do szycia JUNO by JANOME. Na pierwszej lekcji poznaliśmy obsługę maszyn, jej możliwości, a wkrótce pochwalimy sie naszymi wyrobami.
Ciąg dalszy zajęć z klockami, ale i przenoszenia się w wirtualną rzeczywistość.
Nadszedł czas na kolejny sprzęt dostarczony w ramach projektu. W obu grupach na robotyce użytkowaliśmy Google VR. Korzystaliśmy na początek z zasobów udsotępnionych na platformie ClassVR dotyczących tematyki przyrodniczej. Niebawem więcej szczegółowych informacji.
Dzięki możliwościom, które daje druk 3D, ćwiczenia dotychczas zaklęte na kartkach papieru, czy w programie graficznym przekształcają się w trójwymiarowe obiekty. Klasy I – III w listopadzie poznały wydruk modeli trójwymiarowych różnej wielkości i różnego kształtu. W grudniu miały możliwość zapoznania się z programem, w którym stworzyliśmy gwiazdki i śnieżynki.

W listopadzie zaczęliśmy oprócz budowania modeli z lego wypełniać karty pracy, tak, by poznać zasady fizyki. Obliczaliśmy drogę, którą pokonały nasze modele: żaglowóz i samochód śmigłowy. Na modelu skocznia narciarska badaliśmy, jak kont nachylenia skoczni oraz waga skoczka wpływa na długość zjazdu. Ponadto w drugiej grupie robotyki zaczeliśmy budować inteligentny motor. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Robotyka w 5b
Robotyka w 5e


Kolejne nasze prace. Dzisiaj w klasie 3 uczyliśmy sie z p. Iwoną obsługi drukarki 3d. Przygotowaliśmy m. in. wydruk serduszek.


W tym tygodniu zaprezentujemy Wam nasze pierwsze modele :-)Super zabawa i nauka praw fizyki.
Obejrzyj materiał filmowy


Zajęcia w grupie klasy 5e.
Pażdziernik to miesiąc, w którym zajmiemy się budowaniem modeli z wykorzystaniem klocków Lego Education Spike Prime.W zestawie znajdziemy nie tylko klocki do budowania, ale dzięki zaawansowanym hubom i czujnikom nic nie ogranicza fantazji w budowaniu. Głównym elementem systemu SPIKE Prime jest Hub, który można programować. To zaawansowane urządzenie w kształcie klocka jest łatwe w obsłudze i ma 6 portów wejścia/wyjścia, matrycę świateł 5x5, moduł Bluetooth, głośnik, żyroskop 6-osiowy i akumulator. Zestaw SPIKE Prime zawiera też niezwykle dokładne silniki i czujniki, które razem z różnorodnymi, kolorowymi elementami konstrukcyjnymi LEGO można wykorzystać do projektowania i budowania ciekawych robotów, dynamicznych urządzeń i innych interaktywnych modeli.


Zajęcia w grupie klasy 5b.
Pażdziernik to miesiąc, w którym zajmiemy się budowaniem modeli z wykorzystaniem klocków Lego Bricq Motion Prime.W zestawie znajdziemy koła zębate, przekładnie, ciężarki i żagle pomagające zrozumieć podstawowe prawa fizyki dzięki zabawie.


Już we wrześniu ruszyliśmy z zajęciami w klasie 5 z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Zaczęliśmy od nauki projektowania modeli 3d z wykorzystaniem oprogramowania dla drukarki Adventurer 4. Wydrukowane projekty mogliśmy wziąć do domu, by pokazać znajomym i rodzinie.