Tradycyjnie w naszej szkole, od początku roku szkolnego gramy w „Rummikuba”.

Rywalizujemy, bawimy się, wysilamy nasze umysły, ale głównym naszym celem jest przygotowanie się do Mistrzostw Szkoły, a następnie do Pomorskich Mistrzostw Szkół, które odbywają się w Sztumie.  Wystarczy dobrze opracowana strategia, odrobina szczęścia i chętne do gry osoby, a tych z reguły nie brakuje  (a co najwyżej jest ich nadmiar), by rozegrać miłą partyjkę. W naszej szkole uczniowie i nauczyciele grają  z równą pasją.
Na finały 29 listopada 2013 r. do Sztumu przyjechało 88 finalistów z 44 pomorskich (i nie tylko) szkół: podstawowych, gimnazjalnych i średnich. To najlepsi z najlepszych w swoich szkołach! Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem. Ale zanim się rozegrały Mistrzostwa, to w każdej z tych szkół, rozegrały się szkolne eliminacje. Wzięło w nich udział niemal 1500 uczestników, rozegrało się ponad 3000 partii, stąd wyłoniło się najlepszych 88 uczestników. I to właśnie oni, najlepsi z najlepszych, rywalizowali w Sztumie.  Z tych uczniów, z kolei wyłonionych zostało tylko 16 półfinalistów, a wśród nich - uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie. Jakież było nasze szczęście, gdy Olga Gafka z kl. VI f – mistrzyni szkoły i Radosław Gebhardt  z kl. VI b – wicemistrz szkoły zostali „wyświetleni” na liście półfinalistów!  Tym razem, do finału dostali się starsi uczniowie. Jesteśmy niezmiernie dumni z dokonań reprezentantów naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.
Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pana Waldemara Gafki za zaangażowanie w sprawy uczniów i szkoły. To dzięki niemu, szczęśliwie dojechaliśmy do Sztumu i przyjechaliśmy do Gościcina.
Do światowej popularności „Rummikuba” przyczynili sie przede wszystkim jego wielbiciele. W wielu krajach powstały kluby zrzeszające miłośników tej liczbowej gry - niektóre z nich funkcjonują do dziś. Wydarzeniem, które umocniło pozycję „Rummikuba” na tle innych gier i szybko obiegło kulę ziemską, stały się krajowe rozgrywki. Zainteresowanie, z jakim się spotkały, oraz rosnąca liczba państw, które zaczęły je organizować, skłoniły rodzeństwo Hertzano do organizowania Międzynarodowych Mistrzostw. Tajemnica „Rummikuba” tkwi w prostocie zasad, które nim rządzą.
Trochę ciekawostek:
1. Jeśli ułożyłoby się wszystkie wyprodukowane kostki „Rummikuba”  tak, aby jeden ich koniec stykał się z drugim, utworzyłyby linię, która okrążyłaby ziemię dwu i półkrotnie. Na całym świecie w „Rummikuba” gra w przybliżeniu miliard osób.
2. Turnieje „Rummikuba” rozgrywane były w wielu ciekawych miejscach na świecie, np.: na Wieży Eiffla, na statkach rejsowych, w kopalniach oraz w wielu znanych kurortach (Cannes, Miami Beach, The Catskills, Wijk ann Zee, itd.).
3. W 1996 roku kampania reklamowa gry „Rummikub” dotarła do pasażerów Londyńskiego Metra. Nie był to jednak pierwszy raz, kiedy „Rummikub” dotarł do podziemi. W 1994 r. Zawodowy Związek Górników w Jastrzębiu, na głębokości 600 metrów poniżej poziomu morza w kopalni soli, zorganizował pierwsze Podziemne Mistrzostwa w Rummikub. Podczas turnieju, zawodnicy musieli założyć górnicze kaski, na których umieszczono logo „Rummikuba”. Oj było ciekawie...
4.Pierwszym Mistrzem Świata w „Rummikub” w 1991 r. został Japończyk Masato Kuwahara- aby wygrać turniej, zastosował specjalną technikę "końca gry". Drugim Mistrzem Świata w „Rummikub” była Pani Nehad Zahran - matka trójki dzieci - pochodząca z Aleksandrii w Egipcie. Trzecim zwycięzcą Międzynarodowego Turnieju w „Rummikub” w 1997 r. okazał się Peter Mentzij z Holandii, a w 2000 r. mistrzynią została jego rodaczka - Carla Van Perlo. Rok 2003 okazał się szczęśliwy dla Pana Masato Kuwahary, który po raz drugi, od czasu międzynarodowych rozgrywek, został Mistrzem Świata.
Wszystkich zainteresowanych ta grą chcemy serdecznie zaprosić na I Otwarte Mistrzostwa Gminy Wejherowo, które odbędą się w naszej szkole 10 lutego 2014 roku. Szczegóły na stronie internetowej szkoły www.sspgoscicino.edu.pl

Dorota Dopke