W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 2a wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” edycja V NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI. Główne cele projektu to: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności oraz integracja zespołu klasowego.
Drugoklasiści przez cały rok szkolny zrealizowali 2 moduły projektu. W każdym z modułów zapoznali się z jedną z zaproponowanych lektur, do której wykonali zadania. W I module przystąpili do realizacji zadań „Bądź dobry dla ludzi”. Inspiracją do niesienia bezinteresownej pomocy była lektura Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”. Kierując się postawą głównego bohatera, zawsze gotowego do wspierania innych, uczniowie chętnie wcielili się w jego rolę. Ponadto w grupach wykonali makietę agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”. Opracowanie lektury za pomocą lekturników, opisywanie ulubionych zagadek i stworzenie ,,lektury na lince” pozwoliło na kreatywne zaangażowanie uczniów. W ramach obowiązkowego zadania dobroczynności klasa wzięła udział w obchodach Dnia Życzliwości. Losowali jedną osobę z klasy, której starali się sprawić radość, wręczając miłe słowo na serduszku. Z myślą o środowisku lokalnym, wspólnie z klasą III d zorganizowana została szkolna akcja charytatywna- zbiórka skarpet. Wspólne wysiłki okazały się ogromnym szkolnym sukcesem- zebrano łącznie 510 par skarpet, które zostały przekazane dla pacjentów szpitala w Wejherowie.
W ramach realizacji kolejnego modułu, po przeczytaniu lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej klasa wykonała zadania „Bądź dobry dla roślin”. Uczniowie uzupełniali zadania w lekturniku, indywidualnie wykonali „lekturę na wieszaku”, w grupie zaprojektowali drzewo, do którego zapisywali hasła ,,Co dają nam drzewa?”. W ramach zadania o dobroczynności uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Ziemi, wspólnie sprzątając teren wokół szkoły. Zwieńczeniem zadań w tym module była wycieczka do Rumi na darmowe warsztaty ogrodnicze „Dzieciaki – Sadzeniaki”. Organizatorem spotkania był market budowlany Leroy Merlin. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli cenną wiedzę na temat pielęgnacji roślin. Mieli okazję posadzić lawendę i dowiedzieć się, jakich warunków potrzebują rośliny do życia.  Fakt samodzielnego sadzenia okazał się ogromną frajdą dla wszystkich, zwłaszcza, że każdy mógł zabrać swoją roślinę do domu.
Tym zielonym akcentem klasa 2 a ukończyła V edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem czytali lektury i realizowali zadania tegorocznej edycji. Projekt umożliwił pogłębienie wiedzy przyrodniczej, uwrażliwił na potrzeby ludzi i roślin. Rozwinął także pasje czytelnicze i pokazał, że omawianie książek może być dobrą zabawą.