27 października Szkoła Podstawowa w Gościcinie przystąpiła do II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.
Dla wszystkich uczniów klas I –VIII w świetlicy pod nazwą „Wesoła Szkoła” zostały zorganizowane przytulne kąciki do czytania. Panie bibliotekarki przygotowały różne pozycje książkowe dla dzieci i młodzieży, czasopisma, atlasy przyrodnicze, poradniki, zbiory sentencji. Dzieci przynosiły również książki z własnych księgozbiorów.Jedna z uczennic pochwaliła się również książką przez siebie napisaną.
Uczniowie klas starszych podejmowali różne formy czytania. Czytali głośno w grupie, zespole i w parach oraz indywidualnie po cichu. Aby zwiększyć atrakcyjność wydarzenia, dla uczniów z klas młodszych przygotowane zostały stroje różnych postaci bajkowych, za które można było się przebrać. „Przerwy na czytanie” dla uczniów z tego przedziału wiekowego były przeprowadzone według ustalonego scenariusza. Dzieci z całym zespołem zapoznane zostały z celami akcji, później następowało głośne czytanie przez panią bibliotekarkę wybranego opowiadania i swobodna rozmowa z dziećmi na temat jego treści. W następnej kolejności dzieci uczestniczyły w wystawie książkowej, gdzie same zapoznawały się z różnymi pozycjami. Uczniowie mogli rozwiązywać również krzyżówki , rebusy dotyczące wiedzy czytelniczej, mogły też rysować, wykonać sobie maskę lub koronę według przygotowanych szablonów. Istniała także możliwość słuchania wierszy i opowiadań czytanych przez uczniów klas starszych. To wydarzenie było dla nas nowym, ciekawym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że podobało się uczniom naszej szkoły. Uważamy, że warto kontynuować akcję „Przerwy na czytanie" w kolejnych latach.