W związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, pani Jolanta Kantypowicz, wychowawczyni najmłodszej grupy przedszkolnej, postanowiła swoim Biedroneczkom przybliżyć nieco świat dzieci dotkniętych tym zaburzeniem. Ponieważ było to nie lada wyzwaniem, pokazać w przystępny sposób 3,4
i 5 – latkom, że są wśród nas dzieci, które inaczej odbierają otaczającą je rzeczywistość, wychowawczyni zaprosiła panią Arletę Formela, która aktywnie działa w Wejherowskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Autyzmem i w piękny sposób wprowadziła maluchy w ten temat.

Na wstępie pani Arleta pokazała przedszkolakom plakaty z fotografiami dzieci z autyzmemi maluchy podczas rozmowy szybko wywnioskowały, że te dzieci (biorąc pod uwagę ich wygląd zewnętrzny) niczym nie różnią się od nich. Jednak dzięki Darii i Roksanie (uczennicom klasy 7B, zaproszonym przez panią Arletę), które zaprezentowały kilka scenek przedstawiających zachowania dzieci z autyzmem w różnych sytuacjach (np. podczas zabawy, komunikowania się, wizyty u fryzjera, spacerów itp.) szybko zorientowały się, iż ich zachowania i reakcje bywają inne. Następnie pani Arleta przeczytała dzieciom fragment książeczki o chłopczyku z autyzmem (R. Jędrzejewskiej– Wróbel pt. „Kosmita”) wyjaśniając jednocześnie sposób postrzegania i odbierania świata i ludzi przez dzieci z autyzmem.

Pod koniec spotkania Biedroneczki wręczyły pani Arlecie bańki mydlane, które zebrały dla dzieci z autyzmem. Wówczas przedszkolaki dowiedziały się, że często mówi się, iż dzieci z tym zaburzeniem zachowują się właśnie tak, jakby mieszkały w bańce mydlanej lub szklanej kuli.

Uwieńczeniem dnia był plakat „od serca”, który „niebieskie” Biedroneczki zrobiły pod kierunkiem
pani Joli.