16 stycznia klasy I c, III d i III h odwiedził pan Tomasz Groth- ratownik medyczny, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pan Tomek wyjaśnił uczniom na czym polega jego praca oraz zaprezentował używane przez niego akcesoria. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się z osobą nieprzytomną zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku oparzeń, skaleczeń, czy zasłabnięć. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek naśladowały sztuczne oddychanie i masaż serca. Ponadto uczniowie utrwalili znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. W formie zabawowej uczyły się w jaki sposób należy wezwać pomoc i co najważniejsze jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne i ciekawe zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, która w przyszłości być może przyczyni się do uratowania komuś życia.
Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Groth za profesjonalne szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Organizatorką spotkania była pani Magdalena Walczak.