Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w kampanii społecznej „Biała Wstążka”. Trwa ona od 25 listopada do 10 grudnia 2016 r.
W dniu 25 listopada uczniowie klasy VIC Patryk Burda i Fabian Walczak przypinali białe wstążki mężczyznom wchodzącym do naszej szkoły. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
W ramach kampanii realizowany jest projekt profilaktyczno – wychowawczy „Pomagam – nie stosuję przemocy”. Na sprawozdanie z realizacji projektu zapraszamy w grudniu.
Czym jest kampania „Biała Wstążka”?
Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Jak to się zaczęło ?
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet.