W niedzielę, 18 października uczniowie klasy Va z SSP w Gościcinie wraz z wychowawcą - Dorota Dopke, panią Danutą Meyer – Seroczyńską oraz trenerem ze "Źródeł"- panią Kasią Rosińską, wyjechali na pięciodniową Zieloną Szkołę do Rytychbłot z intensywnym programem ekologiczno-przyrodniczym. Wyjazd to nagroda w projekcie "W dziką stronę". Jego organizatorem był Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, który zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i globalną.
Cały pobyt spędziliśmy we wspaniałym ośrodku wczasowym z niesamowita stołówką (ogromne brawa dla pań kucharek!!!). Po prostu sielanka... Tam spotkaliśmy klasę ze Szkoły w Kłobi, która również tak jak my, wygrała tak wspaniałą nagrodę.
Zajęcia poranne rozpoczynały się stałym rytuałem indiańskim – tzw. odymianiem z szałwii, a następnie szliśmy na "siedzisko", na którym byliśmy sami z otaczającą nas przyrodą. To wspaniały pomysł na wyciszenie się i zebranie myśli. Każdego dnia zajęcia ekologiczne w lesie wypełniały nam czas. Zmierzyliśmy się nawet z prawdziwym survivalem i między innymi sami gotowaliśmy 'dziką zupę' w lesie. Rozpalaliśmy ognisko bez używania zapałek. Uczyliśmy się rozpoznawania roślin, śladów zwierząt i odgłosów ptaków. Mieliśmy również nocne wyjście do lasu w poszukiwaniu sów. 20 października pojechaliśmy na wycieczkę do Grodu Foluszek – ośrodka edukacji historycznej. Było tam mnóstwo atrakcji: strzelanie z łuku, warsztaty garncarskie, pieczenie podpłomyków, mielenie mąki w żarnach, zajęcia w kuźni, wybijanie monet i wiele innych. Byliśmy także w ekologicznym gospodarstwie u pana Miczysława Babalskiego. Opowiadał niesamowite rzeczy o zdrowej żywności. Wielu z nas zakupiło produkty oznaczone znakiem "dziedzictwo kulturalne" oraz znakami oznaczającymi zdrową, ekologiczna żywność. Potem zaprowadził nas do sadu, gdzie zobaczyliśmy wiele starych, polskich gatunków jabłoni i grusz. Każdy mógł zebrać tyle owoców, ile zmieścił w plecaku. Codziennie wspólnie śpiewaliśmy, braliśmy udział w zabawach integracyjnych, wielu ważnych rozmowach i grach terenowych.
Wyjazd był po prostu niesamowity. Na koniec każdy otrzymał Dyplom Młodego Przyrodnika. W następnym roku planujemy kolejną zieloną szkołę. Nasza klasa jest coraz bardziej zintegrowana i zgrana. Bardzo lubimy wspólnie spędzać czas. Zachęcamy wszystkich do takiego rodzaju nauki.
Projekt „W dziką stronę” korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG 2009-2014 w ramach Programu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”.
Składamy serdeczne podziękowania pani Agnieszce Gaszyńskiej - koordynatorowi projektu "W dziką stronę", pani Katarzynie Rosińskiej oraz panu Bartkowi Guentzelowi.