Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gościcinie są otwarte na naukę i przygodę. Chcą uczyć się bezpieczeństwa na wodzie, współdziałania w grupie, odpowiedzialności za siebie i innych.
Chcą rozwijać się fizycznie uprawiając nowe dyscypliny sportowe, które kształtują wytrzymałość, a przede wszystkim chcą czerpać radość z aktywności sportowej i własnego rozwoju.
Od marca do końca grudnia tego roku dziesięcioro uczniów z naszej szkoły regularnie uczęszcza na zajęcia windsurfingowe z projektu Energa Sailing. Zajęcia się odbywają w każdą środę. Dzieci wyjeżdżają do Sopockiego Klubu Żeglarskiego busem ze szkoły już o 14:15, a wracają około 19:30. Zajęcia są po prostu rewelacyjne: lekcje teoretyczne z windsurfingu, ćwiczenie „tężyzny” fizycznej na siłowni, ale również gry i zabawy na plaży czy na placu zabaw. Dzieci są zachwycone swoim trenerem. Od maja zaczyna się prawdziwa zabawa: zajęcia praktyczne, czyli już na desce windsurfingowej! Ale będzie zabawa!
W ostatnią środę (25.03) dzieci spotkały się z medalistami Pucharu Świata i członkami Kadry Narodowej PPŻ: z Mają Dziarnowską i Pawłem Tarnowskim, którzy są patronami programu Energa Sailing Windsurfing. Opowiadali o tym jak rozpoczęła się ich przygoda z tym sportem, o swoich sukcesach olimpijskich, o tym jak ważna jest nauka i szkoła w życiu młodych ludzi, a następnie wraz z dziećmi i ich trenerem poszli na plażę i „bawili się w windsurfing”. Obiecali, że przyjadą na zajęcia praktyczne, czyli w maju lub w czerwcu i „pościgają” się z naszymi dziećmi na morzuJ. Na koniec rozdawali dzieciom autografy. To bardzo ważne, by dzieci spotykały się z dobrymi wzorcami wśród dorosłych, którzy rozwijają swoje pasje.
Windsurfing jest wspaniałą przygodą, jest również formą aktywnej rekreacji, sposobem na ciekawe życie, pasją, którą warto przekazać dzieciom. Sporty wodne nie tylko przyczyniają się do kreowania postaw, są również szkołą charakteru, sposobem na poznanie świata, pozwalają urzeczywistniać marzenia i fantazje każdego miłośnika przygody. Staramy się nauczyć dzieci, w jaki sposób można spędzać wolny czas. Sport jest doskonałym środkiem wychowawczym, kształtuje pozytywne postawy. Naszym zamysłem jest zachęcenie dzieci do rozpoczęcia żeglarskiej przygody i kontynuowania jej po zakończeniu Programu w szkołach i klubach żeglarskich.
Opiekunowie programu:
Dorota Dopke - koordynator szkolny
Lidia Kupska – Seroczyńska
Mariusz Markowski