W dniu 16 maja w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo uczestniczyliśmy w warsztatach muzyczno- fotograficznych z Sergiuszem Pinkwartem.
Dziennikarz opowiedział młodzieży w jaki sposób realizuje swoje marzenia z dzieciństwa.
Książka, która wpłynęła na całe moje życie to „Tomek na Czarnym Lądzie ‘’Alfreda Szklarskiego. Wtedy to zacząłem marzyć o podróżach. Niestety w PRL nie było to możliwe, a rodzice byli nauczycielami i niewiele zarabiali. Poszedłem do szkoły muzycznej i grałem w zespołach ludowych i dużo czytałem. Zwariowałbym, gdybym nie czytał książek. W książkach się zakochiwałem. Brałem udział w licznych konkursach literackich i w ten sposób uczyłem się pisać. Już w liceum współpracowałem z redakcjami i radiem Zet. Zostałem dziennikarzem, by móc podróżować. Pisałem dla takich czasopism jak VIVA Gala, Pni. Dziennikarz jest tak dobry jak jego ostatni tekst. To jest bardzo ciężki zawód. Ktoś , kto chce zostać dziennikarzem musi mieć wyobraźnię, wytrwałość i zacięcie. Jednak w dalszym ciągu marzyłem o podróżach. Wtedy to znalazłem pamiętnik , który pisałem w dzieciństwie. To było jak podróż w czasie. Zobaczyłem chłopaka, który miał marzenia. Wtedy otrzymałem stanowisko reportera i pisałem relacje z polskich wykopalisk w Egipcie. Wspólnie z kolegami zamarzyliśmy o wejściu na Kilimandżaro. Półtora roku przygotowywałem się do tej wyprawy. Wchodzi się przez 6 dni, a 30 godzin na sam szczyt. To jest niesamowite uczucie.
Pan Sergiusz również umilał nam spotkanie grą na skrzypcach. Mogliśmy posłuchać melodii góralskich.
Uczniowie mieli mnóstwo pytań , na które chętnie odpowiadał, np.:
Uczeń: Jaką Pan napisał pierwszą książkę?
Podróżnik: Cień z Kilimandżaro
Wówczas to pan Sergiusz zaprezentował swoje książki :
Klub racjonalistek- książka dla dorosłych
Les Misérables. Narodziny sztuki - książkę podarował bibliotece
Autor: Sergiusz Pinkwart, Janusz Kruciński -Książka LES MISÉRABLES – NARODZINY SZTUKI jest dziełem wyjątkowym. Stworzyli ją dwaj artyści, dobrze znani z TM ROMA, do tej pory utożsamiani jednak z zupełnie innymi rolami. Autorem fotografii jest aktor, Janusz Kruciński, odtwórca głównej roli w spektaklu (Jean Valjean). Wywiady przeprowadził muzyk, Sergiusz Pinkwart, na co dzień altowiolista Orkiestry TM ROMA (ale także dziennikarz magazynu PAN...
Tata reporter-Tata reporter to książka o współczesnej rodzinie, która zmaga się z tysiącem codziennych problemów, podczas gdy ojciec dziennikarz, podróżuje po świecie. Żonę reportera i trójkę dzieciaków przyciąga ekran telewizora, na którym pojawia się tata reporter, ale ich własne życie jest również burzliwe i pełne emocji. Wspierają się, wspólnie uczą się języków i gotują.
Zaczarowana Wigilia-Jest Wigilia. W szkolnej sali komputerowej spotyka się przypadkiem czwórka dzieciaków uciekająca przed groźną woźną i nauczyciel muzyki, który przyszedł posurfuwać po internecie. Co sprawiło, że w taki dzień przyszli do zamkniętej szkoły? Marzenia prowadzą grupę przyjaciół przez wiosenny Paryż, upalną Afrykę, kolorowy jesienny Londyn, aż do świątecznych stołów w swoich domach, w ten najmilszy wie...
Podróże z Fntazją. Bajka muzyczna – książka o dziecięcej wyobraźni
Pati i Jedrek Mali strażnicy Tatr- rodzaj przewodnika dla dzieci po górach
Uczeń: Z której książki jest pan najbardziej?
Podróżnik : Zawsze z tej ostatniej.
Uczeń: Oprócz podróży jakie ma Pan jeszcze psje?
Podróżnik: Kultura Austro- Węgier, kuchnia galicyjska, jestem przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Warszawie., prowadzę Trawler Bloga.
Uczeń : Na jakich instrumentach gra Pan jeszcze?
Podróżnik: Na altówce, fortepianie, skrzypcach- na wszystkich.
Uczeń: Jakie ma Pan rady dla nas?
Podróżnik: Piszcie, prowadźcie blogi, miejcie odwagę i publikujcie, bierzcie udziały w konkursach, dużo czytajcie.
Uczeń : Czego Panu życzyć?
Podróżnik: Żebym zdążył na następne spotknie…..
Uczestnikom spotkania bardzo zaimponował zaproszony gość.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie z koła polonistycznego z SSP w Gościcinie pod opieką V.Wiśniewskiej i uczniowie z koła dziennikarskiego z SG w Bolszewie z opiekunką K. Smętok.