W dniach 23-25 października 2024 r. miała miejsce wycieczka uczniów klas 7b i 7e do Warszawy.
Na wyjazd otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 30 000 zł. w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą „Podróże z Klasą”.
Spotkaliśmy się w środę 23.10.2024 r. wczesnym rankiem, z uśmiechami na twarzach, żądni przygód. Najpierw autokarem udaliśmy się w kierunku Żelazowej Woli. Tam, odwiedziliśmy miejsce związane z Fryderykiem Chopinem, wielkim polskim kompozytorem i pianistą, którego muzyka i wirtuozeria jest ceniona na całym świecie. Zwiedziliśmy Muzeum Biograficzne Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, w którym obejrzeliśmy wystawę stałą, i film poświęcony wielkiemu Polakowi. Odbyliśmy spacer po parku otaczającym muzeum, jesienna sceneria tego miejsca wzbudziła nasz autentyczny zachwyt.
Następnie, udaliśmy się w kierunku Warszawy, aby odwiedzić Łazienki Królewskie. Tu najpierw wysłuchaliśmy słów przewodnika na temat innej ważnej postaci w historii naszego kraju - Józefa Piłsudskiego przy pomniku jemu poświęconym, a następnie poznaliśmy najważniejsze fakty dotyczące budowy i przeznaczenia parku łazienkowskiego. Zobaczyliśmy Belweder, pomnik Chopina, budynek Pałacu na Wodzie, Starą Pomarańczarnię, Amfiteatr, Biały Dom, Pałac Myślewicki i Wielką Oficynę.
W drugim dniu naszej wycieczki, czyli 24.10.24 r. zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, oglądając ciekawe i pouczające wystawy, przybliżyliśmy sobie fakty związane z największą operacją militarną Armii Krajowej. Zobaczyliśmy też film prezentujący cyfrową rekonstrukcję zniszczonego wojną miasta.
Kolejnym ważnym punktem, który odwiedziliśmy w tym dniu był Stadion Narodowy, gdzie przeszliśmy „Trasą Piłkarza”, oglądając nie tylko samą płytę stadionu i trybuny, ale weszliśmy również do szatni piłkarzy, odwiedziliśmy miejsca odnowy biologicznej, z których sportowcy korzystają po meczach, a także salę konferencyjną, i parking, gdzie piłkarze wysiadają z autokarów.
Prosto z PGE Narodowego udaliśmy się do samego centrum miasta, aby zwiedzić Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, a następnie pod kierunkiem pani przewodnik odbyć spacer ulicami Warszawskiej Starówki. Odwiedziliśmy punkt widokowy na Gnojnej Górze, Rynek Starego Miasta z warszawską Syrenką, aż wreszcie spacerkiem dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca, Pomnika Powstania Warszawskiego i Barbakanu. Dalej - idąc ulicą Krakowskie Przedmieście - obejrzeliśmy z zewnątrz Pałac Prezydencki, pomniki Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika. Weszliśmy do Kościoła Św. Krzyża, gdzie w jednym z filarów spoczywa serce Fryderyka Chopina. Następnie, udaliśmy się w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczciliśmy pamięć poległych w walce o niepodległość. Odbyliśmy też spacer w Parku Saskim.
Kolejny, ostatni dzień naszej wycieczki, czyli 25.10.24 r. rozpoczął się od wizyty w ogrodach Pałacu w Wilanowie. Stamtąd pojechaliśmy znów do centrum Warszawy, aby tym razem zobaczyć Zamek Królewski nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim obejrzeć wystawę znajdującą się wewnątrz budynku - w jego salach.
Udając się na obiad, przeszliśmy ulicą Senatorską, aby podziwiać potężny budynek Teatru Narodowego oraz tablicę pamiątkową poświęconą poecie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, który poległ, zastrzelony przez snajpera najprawdopodobniej strzelającego właśnie z gmachu Teatru Wielkiego.
Należy również podkreślić, że obiadokolacje (notabene sute i przepyszne) jadaliśmy w nie byle jakim miejscu, a w restauracji mieszczącej się w budynku PAST-a, czyli Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, która na początku XX wieku odgrywała ważną rolę w komunikacji, a którą w roku 1939 zajęli Niemcy, a w 1944 r. odbili żołnierze Armii Krajowej.
Serdecznie dziękujemy naszym wychowawczyniom - paniom Dorocie Kalinowskiej i Lidii Kupskiej-Seroczyńskiej za „podjęcie batalii” o zdobycie dofinansowania na wycieczkę, a także za opiekę nad nami. Ogromne wyrazy wdzięczności należą się też naszym opiekunkom - paniom Wioletcie Kubiak i Joannie Okroj za sprawowanie pieczy podczas całej wycieczki i wszelką pomoc, której nam na bieżąco udzielały.
Warszawa jest miastem niezwykłym. Nam – Polakom, tym bardziej, nie wypada nie odwiedzić stolicy, dlatego zachęcamy wszystkich, aby znaleźć czas i odwiedzić to miasto, bo oferuje ono naprawdę dużo - nie tylko niesamowitą dawkę historii, ale też gwarantuje, że spędzimy tam miłe chwile w niesamowitej atmosferze i klimacie tego miejsca.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI
2024-10-28