Klasa I d wraz z wychowawcą Magdaleną Walczak przystąpiła do X edycji projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jest to ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Honorowym patronatem projekt objęła Agata Kornahauser-Duda.
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” TO PRZEDE WSZYSTKIM:

  • wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej;

  • szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.


  • Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu, jak i tych dla zdrowia szkodliwych. Projekt jest podzielony na trzy etapy: jesienny, zimowy i wiosenny. W każdym etapie realizowanych jest 6 zadań, czyli dwie lekcje, dwa konkursy, forum zdrowia dla rodziców oraz promocję podjętych działań. W grudniu 2019 r. zakończyliśmy etap jesienny projektu. Obejmował on lekcję o owocach i warzywach „Smacznie-zdrowo-kolorowo”. Dzieci podzieliły owoce i warzywa na pięć grup kolorystycznych i dowiedziały się, jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce oraz dlaczego powinniśmy je jeść. Następnie z przyniesionych darów utworzyły pięknie pachnącą wystawę. Rozpoznawały także nazwy owoców i warzyw za pomocą zmysłu dotyku, węchu i smaku. Przez siedem kolejnych dni obserwowały, jakie danego dnia zjadły owoce i warzywa i ile ich było. Swoje rysunki wykonywały w tabelce karty „Mój owocowo-warzywny tydzień”. Po tygodniu zostali wyłonieni król oraz królowa warzyw i owoców. Dzieci wzięły również udział w konkursie „Zagadki owocowo-warzywne”, podczas którego rozwiązywały przygotowane wspólnie z rodzicami zagadki o owocach i warzywach. Utworzyły klasową księgę zagadek owocowo-warzywnych.
    Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”. Za aktywność w czasie wykonywania ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw zostali nagrodzeni Certyfikatem Siłaczka. W dalszej części prowadzonych zajęć przystąpili do konkursu, którego celem było wykonanie najciekawszej pracy przedstawiającej „Order Miłośnika Sportu”. Wszyscy wykazali się talentem oraz inwencją twórczą.
    W związku z realizacją zadania „Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań” wykonano gazetki, zachęcające do jedzenia owoców i warzyw oraz do uprawiania sportu, które pięknie zdobią szkolny korytarz. Ostatnim zadaniem było „Forum zdrowia: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”. W ramach tego zadania przekazano rodzicom ciekawe materiały edukacyjne związane z tematyką realizowanego projektu.
    Uczniowie klasy I d bardzo chętnie brali udział w zajęciach, co przyczyniło się do wzbogacenia ich wiedzy, dotyczącej wpływu żywienia i uprawiania sportu na ich zdrowie. Przeprowadzone działania przekonały uczniów, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.